- 16.8.2024
Armáda České republiky představila nový pilotní projekt zaměřený na studenty středních škol, nazvaný Dobrovolný vojenský výcvik (DVC). Tento projekt poskytuje mladým lidem příležitost zapojit se do intenzivního vojenského výcviku a získat dovednosti a zkušenosti využitelné jak v civilním, tak vojenském životě.
Výcvikové lokality a zapojení účastníci
Do prvního ročníku programu se přihlásilo 127 plnoletých studentů středních škol, gymnázií a odborných učilišť. Asi 20 % účastníků tvořily dívky. Měsíční výcvik probíhal ve Vojenských výcvikových prostorech Libavá a Hradiště. Podle brigádního generála Pavla Lipky, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, je projekt klíčovým nástrojem pro přiblížení vojenského života mladé generaci. „Zkušenosti z letošního nultého ročníku poslouží k organizaci příštího ročníku, který by měl pokrýt stále rostoucí zájem a zapojit více jednotek AČR,“ uvedl generál Lipka.
Program výcviku
Denní režim dobrovolníků odpovídal standardnímu základnímu výcviku, jaký probíhá ve Vojenské akademii Vyškov. Mezi hlavní aktivity patřily:
Střelby z ručních zbraní a hod granátem.
Taktická a topografická příprava.
Kurz první pomoci a ženijní příprava.
Tělesná příprava, včetně ranních rozcviček a polních přesunů na dlouhé vzdálenosti.
Závěrečný komplexní výcvik simuloval reálné vojenské situace a umožnil studentům prakticky uplatnit nabyté dovednosti. Součástí programu byla také návštěva vojenských jednotek, kde se účastníci seznámili s historií a tradicemi armády.
Rozvoj osobnosti a týmové spolupráce
Jedním z hlavních cílů bylo posílení osobnostních vlastností, jako jsou odvaha, vytrvalost a odpovědnost. Důležitou součástí výcviku byla také týmová spolupráce. Instruktoři zdůrazňovali důležitost spolupráce a důvěry, které byly klíčem k úspěchu v náročných situacích. „Viděli jsme, jak se vojíni každým dnem stávají sebejistějšími,“ poznamenal jeden z instruktorů.
Role instruktorů
Výcvik vedli zkušení vojenští profesionálové s bohatými zkušenostmi z mezinárodních operací. Jejich odborné vedení, trpělivost a schopnost motivovat byly zásadní pro úspěch programu. „Jsme velmi hrdí na pokroky, které studenti udělali. Každý z nich se posunul vpřed, a to je pro nás největší odměna,“ uvedl kaplan Rostislav Strojvus.
Závěr
Dobrovolný vojenský výcvik nabídl studentům nejen fyzickou a mentální výzvu, ale i hluboký osobní zážitek. Úspěšně absolvovaný program studentům poskytl status vojáka v záloze, což jim může usnadnit cestu k budoucí vojenské kariéře. Tento pilotní projekt ukázal, že Armáda České republiky je schopna efektivně oslovit mladé generace a nabídnout jim hodnotnou životní zkušenost.