80 let od porážky nacistů v Olomouci: Vzpomínka na odvahu vojaků Rudé armády, oběti civilistů i statečnost obyvatel Olomouce

Přehlídka rudé armády po osvobození města Olomouc 1945
  • 8.5.2025
  • Richard Maňásek

80 let od porážky nacistů v Olomouci – Vzpomínáme s úctou a vděčností

Letos si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války. Pro Velitelství pozemních sil Armády ČR, které sídlí v Olomouci, je to nejen významné historické jubileum, ale také příležitost vzdát čest památce všem, kteří se zasloužili o porážku nacistů v našem městě.

Závěrečné boje o Olomouc propukly v neděli 6. května 1945. Sovětské jednotky 4. ukrajinského frontu, které postupovaly od Šternberka přes Dolany a Svatý Kopeček, se dostaly až k olomouckému nádraží. Během dvou dní urputných a krutých bojů, v některých oblastech, jako Nový Svět, Nové Sady či Povel, se bojovalo až do nočních hodin 8. května. Olomouc byla definitivně dobyta 9. května.

Obrana Olomouce byla důležitou součástí německé linie. Město bylo chráněno třemi liniemi zákopů, palebnými postaveními a podminovanými mosty. Zejména oblast Envelopy, Androva stadionu a Dobrovského ulice se staly ohnisky tuhých bojů. Ve městě padlo nebo na následky zranění zemřelo 156 rudoarmějců. Na ústředním hřbitově v Olomouci je pochováno celkem 1435 padlých sovětských vojáků z celé střední a severozápadní Moravy.

Obyvatelé Olomouce v prvních květnových dnech čelili stálému ohrožení. Ukrývali se ve sklepeních, neboť letecké nálety byly na denním pořádku. Jedna z největších bomb dopadla 4. května přímo do centra. I přes tyto hrozby prokázali civilisté mimořádnou odvahu a odhodlání. Příslušníci ilegálního odboje dokonce předávali Rudé armádě informace o německých opevněních, což nepochybně pomohlo ochránit životy mnoha vojáků.

Konec války v olomouckém regionu je spojen také s tragickými událostmi. Již 18. dubna 1945 vpadla do Zákřova kozácká jednotka bojující na straně Wehrmachtu. O dva dny později bylo na samotě Kyjanice zavražděno 19 mužů, včetně osmnáctiletého židovského mladíka Otty Wolfa, autora unikátního deníku. Dne 5. května nacisté vypálili obec Javoříčko, kde bylo popraveno 38 mužů. Tyto události nám bolestně připomínají krutost konce války.

Významné je také připomenout si osudy těch, kteří se vraceli z koncentračních táborů, i násilí, které se vyskytovalo na poražených německých civilistech. Předěl mezi válkou a mírem byl mnohdy bolestivý.

Dnes, po osmdesáti letech, si s úctou a pokorou připomínáme odvahu vojáků Rudé armády, oběti civilistů i statečnost obyvatel Olomouce. Je naší povinností udržet paměť na tyto události živou a ctít odkaz těch, kteří bojovali za mír a budoucnost naší vlasti.

Čest jejich památce.