JOINT FIRES 2025 Moderní technika a realistický bojový scénář na cvičení

.
  • 12.6.2025
  • Richard Maňásek

Ve vojenském újezdu Hradiště začalo jedno z největších vojenských cvičení letošního roku s názvem JOINT FIRES 2025 (JOFI25). Toto rozsáhlé experimentální cvičení, organizované velitelstvím pozemních sil Armády České republiky, probíhá od 2. do 13. června ve Vojenském újezdu Hradiště. 
Do manévrů se zapojilo téměř 1000 vojáků z povolání, příslušníků aktivní zálohy a více než 250 kusů vojenské techniky. Cílem cvičení je zdokonalit velitele a štáby v procesech vyžadování a koordinace palebné podpory poskytované dělostřelectvem a vzdušnými prostředky. To všechno při současném řízení boje manévrových jednotek. Ve vzduchu se ve stejné chvíli mohou objevit průzkumné drony, dělostřelecká munice nebo letecká podpora. Velitel si musí udržet přehled o situaci na bojišti, a navíc být schopen koordinovat protivzdušnou obranu, odsun raněných, či dozásobení svých jednotek při vedení intenzivních operací v jakýchkoli klimatických podmínkách. To je možné pouze za podpory vycvičeného štábu. A to je právě jeden z hlavních cílů JOFI25 – získat a prohloubit zkušenosti při vyžadování palebné podpory a jejím využití.

Společná palebná podpora jako klíčový úkol

Hlavní prioritou cvičení JOFI25 je sladění poskytování a koordinace společné palebné podpory ve prospěch manévrového úkolového uskupení. V této oblasti dominují jednotky 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, podporované minometnou baterií a také raketometnou baterií z 5. dělostřeleckého pluku ze Slovenska. Úkolem palebných jednotek je zabezpečit nepřetržitou a přesnou palebnou podporu na úrovni cvičícího úkolového uskupení. Neodmyslitelnou roli v celém procesu zastávají průzkumné jednotky 53. pluku průzkumu a elektronického boje, které zajišťují klíčové zpravodajské informace pro podporu rozhodovacího procesu na velitelských stanovištích na různých stupních velení. Tyto údaje jsou následně využívány k efektivnímu vedení bojové činnosti jednotek, čímž je simulováno prostředí reálného bojiště.

Pro autentický pocit nasazení bude cvičení doplněno o zvuky boje prostřednictvím zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device), které dokáže generovat realistické zvuky techniky a akustické scénáře.

Technika budí respekt

Cvičení se účastní široké spektrum vojenské techniky, včetně samohybných kanónových houfnic Dana, jejichž osádky se již těší na nové houfnice CAESAR. Na bojišti budou přítomny i ikonická bojová vozidla pěchoty BVP 2. Leteckou podporu poskytují letouny L-159 ALCA a vrtulníky Bell AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, zatímco špičkovou průzkumnou techniku představují bezpilotní prostředky jako SCAN EAGLE či VÁŽKA. Elektronické souboje se neobejdou bez nasazení moderních systémů, například rušiče STARKOM a RUP-FM, které budou testovat schopnosti neutralizace nepřátelských signálů.

Mezinárodní spolupráce

Zpestřením cvičení je účast zahraničních partnerů. Slovenská republika podporuje české dělostřelce raketomety RM-70/85 MODULAR, což přidává na důrazu mezinárodní spolupráce a výměně zkušeností mezi spojenci. Součástí cvičení jsou také lektoři armády spojených států, kteří předávají své zkušenosti z reálných nasazení v zahraničních operacích.

Vojáci všech odborností spojují síly

JOFI25 není jen cvičením dělostřelectva. Hlavní cvičící jednotkou je 74. mechanizovaný prapor 7. mechanizované brigády, jejíž vojáci tvoří hlavní manévrovou sílu cvičícího praporního úkolového uskupení. Důležitou logistickou podporu zajišťují specialisté z 14. pluku logistické podpory, jejichž primárním úkolem je technické zabezpečení a přeprava. Pozadu nezůstávají ani jednotky vzdušných a kybernetických sil, jejichž role je v moderním konfliktu nenahraditelná.

Spolupráce na všech úrovních

V průběhu cvičení budou ověřovány nejen bojové schopnosti, ale i efektivní komunikace mezi jednotlivými složkami. O to se postarají moderní vozidla TITUS ve verzích MKPP a KOVŠ, vybavená systémy pro hlasový i datový přenos, která zajištují plynulou výměnu informací a koordinaci mezi pozemními, vzdušnými, kybernetickými i logistickými jednotkami.

 

Připravenost na budoucí výzvy

JOFI25 je klíčovým krokem ve zvyšování bojeschopnosti české armády a posilování schopnosti spolupráce jak v rámci vlastních jednotek, tak mezi spojenci. Účast slovenských a amerických partnerů znovu podtrhuje význam aliance v podobných operacích. 

Cvičení má zásadní význam nejen pro zvládnutí národních obranných úkolů, ale i pro plnění mezinárodních závazků aliance NATO. Během následujících dnů bude vojenský újezd Hradiště žít intenzivními vojenskými aktivitami, které posílí připravenost české armády obstát ve všech budoucích výzvách. Cvičení JOFI25 znovu dokazuje, že Pozemní síly AČR jsou nejen aktivním, ale také velmi schopným hráčem na poli moderní obrany.